Mikuláš - 8. - 9. 12. 2007

Mikuláš v Orličkách aneb rok byl dlouhý a těžký….

Mikulášský víkend patří mezi ty nejtradičnější z tradičních turistických akcí a každoročně se ho zúčastňuje velké množství pozemských i nadpozemských bytostí.

Turistický mikulášský víkend představuje zkrátka jednu z mála jistot v dnešní hektické době – nikdy si nemůžete být jisti svou prací, ale zato vždycky můžete mít jistotu, že pokud pojedete s turisty na Mikuláše, tak i když jste už drobet přerostlí a navíc jste celý rok zlobili jak diví, tak stejně vám Nebeské Bytosti nadělí nějaké ty dobroty a Urbík nebo Peter vám připraví delikátní mikulášský gulášek! A když se počasí zrovna nezblázní jako loni, tak budete moct uvítat i první sníh…

 

 


A tak tomu bylo i letos… V tradiční ubytovně Lada v Orlických horách se sjela celá řádka turistů a turistčat:-), dokonce dorazily i staré turistické tváře jako třeba Pajoch. Akorát chyběl jeden z klíčových účastníků – vrchní šéfkuchař Urbik, který se bohužel musel věnovat školním povinnostem (inu, pilný to student, z něj si vemte děti, příklad…:-)).

Páteční večer probíhal až v drobet netypicky klidném duchu a celá rozprava se linula kolem bájné osoby Františka Procházky a jeho udatného činu, který byl mnohými mohutně obdivován. A tak jsme všichni tajně záviděli Jankovi, který dokonce slavného Františka znal osobně!

 

V sobotu ráno se všichni nadšeně vypravili se svými často zbrusu novými prkýnky do bílé stopy. Potíž byla v tom, že bílá stopa nebyla až tak bílá…. Hyzdilo jí spoustu jehličí a kamínků a všelijakého dalšího sajrajtu. Někteří borci tak dokonce vzdali své běžecké úsilí a dali přednost romantické procházce ve dvou (rozuměj mužích…:-)). My ostatní jsme ve skrytu duše doufali, že se nám ta pravá bílá stopa teprve ukáže. A opravdu jsme se dočkali – okolo Pěticestí se sněhové podmínky radikálně zlepšily a my jsme si tak mohli užít krásného bruslení. Na Pěticestí dokonce dorazilo i sáňkové spřežení s vílou Amálkou poháněné chrabrým Lumpíkem. A ti nejvytrvalejší borci dobruslili až na Masarykovu chatu a zpět.

Večer šéfkuchař Peter připravil nadpozemsky dobrý gulášek! A pak už nic nebránilo tomu, aby se k nám snesly Nebeské Bytosti. Mikulášovi opět trochu povyrostl fous, čert měl tentokrát opravdu originální ocas, jen ten anděl byl letos nějaký moc mírný, měl by příště trochu přitvrdit…

A jak pravil čert: „Úkoly budou dlouhé a těžké, neboť rok byl taky dlouhý a těžký…“. A tak se drazí turisté lopotili s předváděním náročných scének a mohli jsme spatřit výjevy vskutku ojedinělé – jak Fidel klábosí s Hugem, jak nejmenovaný prodejce z HP prodává svůj zbrusu nový model IQ151, jak to vlastně bylo se slavným výstupem Pavla Béma na Everest, jak se vyměnily další děti v porodnici, jak probíhají nefalšované bahenní zápasy ve sněhu, jak si Franta Procházka šel uložit svůj výdělek do KB či jak precizně fungují píchačky nejenom na vsetínské radnici.

 

 

Všichni obstáli a pro každého měli Nebeské bytosti trochu humorného slova a nějakou tu sladkost. A pak už se jen veselilo, tančilo a pilo na hudbu DJ Mikuláše Králíka až do pozdních ranních hodin.

V neděli opět většina z nás vyrazila do bílé stopy, ale abychom měli jistotu, že bude opravdu bílá, dojeli jsme si až na druhý konec hor – přímo k Masarykově chatě. Zde bylo sněhu požehnaně a požehnaně bylo i vichru a mrazu… Ale bojovali jsme, co nám síly stačily a podařilo se nám neulétnout a dorazit na Pěticestí. Některým se podařilo dorazit i zpět…

Mikulášský víkend dospěl do konce a my musíme čekat na další pevný bod v hektické době zase celý dlouhý rok… Ale aspoň je na co se těšit…:-).

Globální oteplování není mýtus !

Další fotky: