Výchozí bod – Horní Světlá, parkoviště před horskou chatou Luž, 1 km jižně od stejnojmenného vrcholu. Ideální místo pro přespání a doplnění energetických zásob. V restauraci milý personál, dobré jídlo a pití, sympatický vlčák Bak… Trasa 1. dne (délka cca 55 km, profil trati nahoru-dolu-nahoru-dolu…) Od chaty Luž směrem na východ přes hraniční přechod Dolní Světlá/Waltersdorf do Německa a dále po modré značce až na 749 m vysoký Hvozd s rozhlednou a turistickou chatou. Po nutném odpočinku technický sjezd podél česko-německé hranice po červené značce a dále pak po modré přes Mařenice a Cvikov až do sedla druhé dnešní sedmistovky, 759 m vysokého Klíče. Z nezalesněného vrcholu se nabízí nádherný rozhled do všech světových stran, zážitek je ještě umocněn pestrou duhou, která se vytvořila při odcházející dešťové přeháňce. Jízda terénem pokračuje a nedlouho před západem slunce je pokořen i poslední kopec dnešního dne – vrchol Luž, s 792 metry nejvyšší bod Lužických hor. Z Luže zbývá již jen sjet po úzké a klikatící se kamenité stezce zpět na výchozí bod.
Směrem na západ ke zřícenině hradu Tolštejn, následuje výjezd na vrchol Jedlová (774 m). Kolo se průběžně staví na zadní, více do kopce to už snad ani nejde… Z Jedlové dlouhý sjezd do vesnice Chřibská, nutný oběd a s plnými žaludky opravdu náročný výšlap na nejzápadnější sedmistovku v CHKO Lužické hory – 736 m vysoký kopec Studenec. Opět odpočinek a výhledy do krajiny. Následuje návrat přes Zlatý vrch s krásnou vyvrásněnou skálou připomínající varhany, a dále po červené turistické na východ směrem k hlavnímu hřebenu Luže a závěrečný sjezd k chatě Luž.
Pokud jste ještě Lužické hory na kole nenavštívili, doporučuju při první příležitosti napravit – dle mého názoru jsou tady jedny z nejlepších terénů pro horská kola… Viktor |
|